Adwent 2017


Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach organizowanych w naszym kościele seminaryjnym.

W kościele seminaryjnym w trakcie Adwentu będą miały miejsce następujące nabożeństwa:

  • Msze ku czci NMP (Roraty) – we wtorki o godz. 7.00 oraz w czwartki o godz. 18.30 (w języku łacińskim)
  • Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP– we wtorki o godz. 6.30, przed Mszą Świętą
  • Akatyst ku czci NMP – 07 grudnia (środa) o godz. 20.30

Jak czytamy w “Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” z 1969 r.:

Adwent ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez który wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

W czasie całego Adwentu, poza niedzielami i uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia), odprawiane są Roraty. Są to Msze ku czci Najświętszej Maryi Panny, odprawiane wczesnym rankiem. Ich nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku – Rorate caeli desuper (Spuśćcie rosę, niebiosa).

W czasie Rorat przy ołtarzu znajduje się dodatkowa, ozdobna świeca – symbolizuje ona obecność Maryi. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu “Chwała na wysokości Bogu”. Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia (chociaż wyłącznie podczas Rorat).