Był u nas silniejszy od nienawiści


Kilka tysięcy osób miało okazję zimą obejrzeć spektakl “Silniejszy od nienawiści” w wykonaniu kleryków III roku naszego seminarium. Jednak 13 marca zobaczył je ktoś wyjątkowy: Tim Guénard, autor autobiograficznej książki, na podstawie której powstało przedstawienie. Po spektaklu Tim znalazł też czas na spotkanie z klerykami.

Nie sposób w kilku zdaniach streścić historii życia Tima Guénarda, która stała się kanwą tegorocznej sztuki. Porzucony przez matkę, katowany przez ojca, zaliczający pobyty w szpitalach psychiatrycznych, domach dziecka i poprawczakach, mieszkający na ulicach Paryża, mistrz Francji w boskie, szef gangu, wreszcie człowiek, który przeżył głębokie nawrócenie aż po przebaczenie swoim rodzicom – te słowa są tylko namiastką wyjątkowej historii życia tego człowieka. Zawarta w książce “Silniejszy od nienawiści”, stała się inspiracją dla kleryków III roku do przedstawienia tej historii na deskach seminaryjnego teatru.

Od Portugalczyka do listu od Jana Pawła II

Po spektaklu, który został raz jeszcze wykonany dla Tima, mieliśmy okazję zadać mu pytania o jego życie i przemyślenia. Z ogromną swadą dzielił się z nami swoimi przemyśleniami oraz anegdotami. Opowiadał, jak z człowieka, który myślał, że Jezus to jakiś Portugalczyk, stał się osobą, do której list napisał osobiście Jan Paweł II. Ujawnił też, że to papież poprosił o przełożenie na język polski jego książki. Opowiedział o dalszych losach jego przyjaciela, Jeana-Philippe’a (okazało się, że wybrał drogę kapłaństwa i obecnie jako zakonnik posługuje w Belgii), a także o tym, jak udało mu się cichaczem wnieść relikwie Jana Pawła II do jednego z polskich więzień, w którym miał spotkanie. Najmocniej wybrzmiało jednak jego orędzie o przebaczeniu. Orędzie, które nie ma w sobie nic z teoretyzowania – Tim Guénard to żywy świadek tego, że dzięki mocy Chrystusa można przebaczyć nawet największe krzywdy.