Dziękowaliśmy za chleb


W pierwszą niedzielę czerwca już po raz dziesiąty obchodziliśmy Dzień Dziękczynienia. W tym roku zgromadzeni pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza i kard. Francesca Montenegra modliliśmy się zwłaszcza przez wstawiennictwo św. brata Alberta, patrona roku 2017. Hasłem roku było “Dziękujemy za chleb”.

X Dzień Dziękczynienia po raz pierwszy obchodziliśmy wewnątrz Świątyni Bożej Opatrzności. Procesja, która po raz kolejny ruszyła z Placu Piłsudskiego, przyniosła relikwie polskich świętych (niosący je dołączyli przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii), m.in. św. brata Alberta Chmielowskiego, patrona obecnego roku. Na czele procesji szli kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, oraz jego gość, kard. Francesco Montenegro, ordynariusz diecezji Agrigento, na której terenie znajduje się wyspa Lampedusa, znana z przybywających tam licznie uchodźców i imigrantów z Afryki.

W swojej homilii kard. Montenegro zwrócił uwagę na dwa znaki Ducha Świętego, towarzyszące Apostołom w Wieczerniku w dniu Pięćdziesiątnicy – wiatr i ogień. Pokazał, w jaki sposób życie św. Adama Chmielowskiego, znanego jako brat Albert, odzwierciedliło te dwie rzeczywistości. Wiatr Ducha skierował go najpierw w stronę sztuki, by potem całkowicie zmienić jego życie, uczynić z niego symbol troski o najuboższych i odrzuconych przez wszystkich. Był on człowiekiem gorliwym jak ogień, bo jego życie było przepełnione ogniem miłości, tak potrzebnym każdemu człowiekowi.

Po Mszy świętej na placu przed Świątynią Bożej Opatrzności wierni mogli uczestniczyć w dalszym programie – wysłuchać koncertu Golec uOrkiestra i Maleo Reggae Rockers, zwiedzić Panteon Wielkich Polaków w podziemiach świątyni czy wziąć udział w grze familijnej. Klerycy naszego seminarium jako wolontariusze byli obecni w tych wszystkich miejscach, służąc radą i dobrym słowem.