Klerycy na trawce


Ostatki w seminarium wiążą się z wyjątkowym wydarzeniem. We wtorkowy wieczór odbyła się tzw. zielona trawka, czyli mające wieloletnią historię przedstawienie, w którym klerycy V roku w krzywym zwierciadle ukazują seminaryjną rzeczywistość.

Już od rana widać było, że ten dzień rządzi się swoimi prawami: na seminaryjnych korytarzach pojawiły się przerobione plakaty filmowe, komentujące w dowcipny sposób codzienność seminarium i ukazujące charakterystyczne cechy poszczególnych przełożonych.

“Filozofskie rozmówki” i Robert Makłowicz w seminarium

Głównym punktem ostatkowego wieczoru było jednak wieczorne przedstawienie. W obecności kard. Kazimierza Nycza, biskupów pomocniczych, seminaryjnych przełożonych oraz wielu wykładowców odbyła się prawdziwa, prawie dwugodzinna gala kabaretowa. W kolejnych scenach klerycy V roku nawiązywali do różnych aspektów kleryckiego losu i żartobliwie ukazywali m.in. przywary księży pracujących w seminarium. Dialogi filozoficzne, komentujące pośrednio rzeczywistość seminaryjną, były przeplatane m.in. przez konkurs dla wykładowców “Jeden z dziewięciu”, scenę rozmowy kwalifikacyjnej kandydata na kleryka, dwie autorskie piosenki czy nawet… wizytę Roberta Makłowicza w seminaryjnej kuchni.