Kurs Lektorski 

Historia

Kurs lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie Słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas gimnazjum i licealistów. Odbywa się w gmachu Seminarium przy Krakowskim Przedmieściu i jest w całości bezpłatny.

Cele kursuPromocja lektorska jest zwieńczeniem całorocznego kursu

– Pogłębienie więzi z Chrystusem,
– Ożywienie życia sakramentalnego i modlitewnego,
– Pomoc w odkryciu piękna naszej wiary, szczególnie w liturgii i Biblii,
– Właściwa umiejętność głoszenia Słowa Bożego.

Przebieg kursu

Kurs lektorski to zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki. Zajęcia z fonetyki nieprzerwanie prowadzi ks. Wiesław Kądziela. Odbywają się one w kościele seminaryjnym. Pomagają w wypracowaniu umiejętności poprawnego i rozumnego czytania lekcji mszalnych.

Celem zajęć z liturgiki jest zafascynowanie liturgią, jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej, a także omówienie struktury Mszy św., znaków i czynności liturgicznych.

Celem zajęć z biblistyki z kolei jest głębsze rozumienie sensu czytanego Słowa, poznanie postaci i wydarzeń biblijnych, poznanie realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła.

 

Kurs Lektorski 2017/2018

Terminy egzaminu z ks. Prałatem Wiesławem Kądzielą:

11 września w godz. 16-18
14 września w godz. 16-18
15 września w godz. 10-12
17 września w godz. 16-18
18 września w godz. 16-18
20 września w godz. 16-18

Najbliższe spotkanie (warsztaty muzyczno-liturgiczne) 23 września o godz. 15.00. Osoby, które nie przystąpią do egzaminu przed tym terminem, będą mogły tego dnia umówić się na dodatkowy termin. 

Promocja lektorska odbędzie się 25 listopada 2018 roku o godzinie 16:00

 

Kurs Lektorski 2018/2019

Jubileuszowy, 50 Kurs Lektorski Archidiecezji Warszawskiej rozpocznie się 15 października 2018 roku o godz. 15.00. Spotkanie będzie miało miejsce w kościele seminaryjnym przy ulicy Krakowskie Przedmieście 52/54 w Warszawie, a poprowadzi je Ks. Prałat Wiesław Kądziela. Podczas tego spotkania będzie można zapisać się na kurs i dowiedzieć się podstawowych informacji na temat jego przebiegu.

 

Materiały do pobrania

Facebook

Polub nas na fejsbuku, by mieć zawsze najnowsze informacje!

Kontakt mailowy

Twoją wiadomość otrzyma klerycki Moderator Kursu Lektorskiego

* Pola wymagane