Mamy nowych lektorów!


W I Niedzielę Adwentu podczas Mszy Świętej w kościele seminaryjnym odbyła się uroczysta promocja lektorska. To zwieńczenie rocznego przygotowania do podjęcia funkcji w zgromadzeniu liturgicznym. W tym roku ustanowiono 150 absolwentów kursu. Eucharystii przewodniczył i obrzędu udzielił  bp Rafał Markowski – biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej. W koncelebrze udział wzięło ponad 30 kapłanów.

Na początku ks. rektor Wojciech Bartkowicz przywitał zgromadzonych lektorów oraz ich rodziny, które przybyły do kościoła seminaryjnego. Nie krył swojej radości z widoku wielu młodych ludzi, którzy wyrazili chęć i pragnienie służenia Bogu przy stole Słowa Bożego. Oby nigdy nie przestali współpracować z Bogiem, który zapoczątkował dobre w nich dzieło  – dodał ks. Bartkowicz.

Następnie bp Rafał Markowski rozpoczął Mszę Świętą. W słowie wstępnym powiedział o wyróżnieniu ale i odpowiedzialności ciążących na lektorach. Zachęcił, by  przynosili dobre owoce. Jest stół Pański który uobecnia najpełniej  Chrystusa, ale jest też stół Słowa Bożego, przy którym będą posługiwać nowi lektorzy. To wielka odpowiedzialność. – mówił biskup. Potem po liturgii Słowa Bożego lektorzy przystąpili do zasadniczego obrzędu lektoratu. 

Pod koniec zgromadzenia lektorzy skierowali swoje podziękowanie do bp. Rafała za odprawienie Mszy Świętej, a także do ks. Michała Jaszczołta oraz ks. Mateusza Kielarskiego, którzy prowadzili rekolekcje kursu lektorskiego. Podziękowali także wszystkim klerykom, dzięki którym przybliżona została im znajomość liturgii Kościoła oraz tajemnice Pisma Świętego.

Kurs lektorski to inicjatywa ks. Prałata Wiesława Kądzieli, który od 48 lat prowadzi młodych ludzi do podjęcia zaszczytnej funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy z zakresu liturgiki oraz biblistyki. W przygotowaniu biorą udział także klerycy. Chcemy im przedstawić podstawowe informacje z zakresu Pisma Świętego, jak jest podzielone, jak możemy je interpretować. – mówi kl. Grzegorz Perzyna, jeden z kleryków prowadzących wykłady. Cały kurs lektorski kończy się rekolekcjami wakacyjnymi, które odbywają się w dwóch turach. Wielu absolwentów w trakcie przygotowania bądź na rekolekcjach odkrywa swoje powołanie i czasem decydują się o wstąpieniu do seminarium.

Najbardziej ciekawiły mnie zajęcia z liturgiki. Wreszcie poznałem jej bogactwo w Kościele –  mówił Łukasz jeden z promowanych lektorów. Mówił, że dla niego bycie lektorem to zobowiązanie, by żyć Słowem Bożym na co dzień i przekazywać je młodszym ministrantom w parafii. Z kolei inny absolwent kursu, Antek powiedział: Kurs lektorski to dobre przygotowanie do podjęcia funkcji lektora. Można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat Pisma Świętego.

Funkcja lektora narodziła się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, a swoje źródło czerpie z tradycji starotestamentalnych. Może on czytać Słowo Boże w zgromadzeniu liturgicznym ale jego komentowanie i wyjaśnianie zawsze jest zarezerwowane dla biskupów, prezbiterów i diakonów. Lektor nie może czytać Ewangelii. Jego obowiązkiem jest przygotowanie się do proklamacji Słowa Bożego oraz bycie pierwszym jego słuchaczem.