Na zakończenie adwentu


W ostatnich dniach przed świętami Bożego Narodzenia przeżywaliśmy adwentowy dzień skupienia. Poprowadził je ks. Łukasz Turek – kapłan diecezji warszawsko-praskiej. W piątek na jego zakończenie odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Michała Janochy, który udzielił posługi akolitatu dwóm klerykom naszego seminarium.

Rekolekcjonista zachęcił każdego z nas, by odpowiedział na pytanie: Kim dla mnie jest Jezus?  Zauważył, że w dzisiejszym świecie ludzie detronizują Boga ze swojego życia. Dodał, że celem każdego z nas jest zbawienie, które możemy osiągnąć dzięki Chrystusowi.

W czwartek podczas Mszy Świętej ks. Łukasz powiedział: Bóg puka do człowieka, bo chce przemienić rzeczywistość jego życia. Stwierdził, że każdy z nas ma w swoim życiu okres zimy, pewnej trudności, cierpienia, samotności, którą Bóg chce przemienić w wiosnę. Zachęcił wszystkich zebranych by otworzyli swoje serce Jezusowi w nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Podczas piątkowej Mszy powiedział, że Bóg za każdym razem przychodzi w nowy sposób. Łaska Boża jest dla nas cały czas nowa. Bóg czyni dla nas rzeczy nowe, byśmy doszli do tego do czego Maryja doszła, do uwielbienia Boga, do wyśpiewania pieśni wdzięczności za doświadczenie nowego życia w Bogu. – powiedział. Dodał ponadto, że wszystko zostało zwyciężone przez Jezusa na Krzyżu. Jesteśmy zatem ciągle zaproszeni do nowego, bo Bóg jest Panem rzeczy niemożliwych.

Podczas Eucharystii bp Michał Janocha udzielił posługi akolity dwóm klerykom: Mateuszowi Szybiakowi oraz Andrzejowi Wolskiemu. Od tej pory będą służyć Bogu i Kościołowi w posłudze akolity m.in. zanosząc chorym Chleb Życia Wiecznego.

Ks. Łukasz Turek – kapłan diecezji warszawsko-praskiej, urodzony 18 lipca 1973 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ks. Bp. Kazimierza Romaniuka 9 czerwca 2001 roku. Obecnie wikariusz w parafii św. Ap. Jana i Pawła (Warszawa – Grochów), a od 2007 roku koordynator diecezji warszawsko-praskiej Odnowy w Duchu Świętym.