Najkrótsza droga do Pana


Jeszcze – wydawałoby się – nie tak dawno nasza wspólnota radowała się z koronacji czczonego w kościele seminaryjnym obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci, a już mieliśmy okazję przeżywać drugą rocznicę tego wydarzenia.

Wizerunek ten, będący kopią obrazu znajdującego się w kościele seminaryjnym od 1664 r., jest otoczony kultem i modlitwą przez wielu mieszkańców Warszawy. Mszy świętej w rocznicę koronacji przewodniczył ks. Piotr Pietrzak, ojciec duchowny naszego seminarium.

Obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci, znajdujący się w kaplicy bocznej kościoła seminaryjnego, został ukoronowany przez kard. Kazimierza Nycza 22 stycznia 2015 r. W ostatnich latach otrzymał również zasłonę, powstały także hymny na odsłonięcie i zasłonięcie obrazu, związane z poszczególnymi okresami roku liturgicznego. Przy obrazie często można spotkać modlących się warszawiaków, zarówno przed Mszą i po niej, jak i tych, którzy przychodzą tylko na chwilę modlitwy.

W godzinę śmierci, ale również teraz

Matka Boża Dobrej Śmierci, której liturgiczne wspomnienie przypadało 22 października (dlatego 22. dnia każdego miesiąca o 18.30 odprawiana jest Msza święta w intencjach skierowany do Boga przez jej wstawiennictwo), jest patronką nie tylko ostatnich chwil życia. Oręduje ona u Pana, żeby dobra śmierć nastąpiła po dobrym życiu, które będzie stopniowym otwieraniem się na Bożą miłość. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Warszawy i gości naszego seminarium do krótkiej modlitwy przy wizerunku w tej właśnie intencji.

Hymn Matki Bożej z kościoła seminaryjnego

Z obrazem wiąże się również pieśń autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli, wieloletniego mieszkańca seminaryjnego domu. Pieśń “Od wieków, Bogarodzico…” często rozbrzmiewa w naszym seminarium:

Od wieków Bogurodzico
Za matkę jesteś nam dana
Tyś źródłem dobra wszelkiego,
Najkrótszą drogą do Pana

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria

Twym płaszczem zasłoń od złego,
Orędownictwem racz wspierać
Z Twoim Imieniem na ustach
Daj dobrze żyć i umierać

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria

Niech Twoje, Matko spojrzenie
Dobre, łaskawe i tkliwe
Przez życie nas przeprowadzi
Az po dzień śmierci szczęśliwej

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Komentarze

komentarzy