Najkrótsza droga do Pana


Jeszcze – wydawałoby się – nie tak dawno nasza wspólnota radowała się z koronacji czczonego w kościele seminaryjnym obrazu Matki Bożej Dobrej Śmierci, a już mieliśmy okazję przeżywać drugą rocznicę tego wydarzenia.

Wizerunek ten, będący kopią obrazu znajdującego się w kościele seminaryjnym od 1664 r., jest otoczony kultem i modlitwą przez wielu mieszkańców Warszawy. Mszy świętej w rocznicę koronacji przewodniczył ks. Piotr Pietrzak, ojciec duchowny naszego seminarium.

Obraz Matki Bożej Dobrej Śmierci, znajdujący się w kaplicy bocznej kościoła seminaryjnego, został ukoronowany przez kard. Kazimierza Nycza 22 stycznia 2015 r. W ostatnich latach otrzymał również zasłonę, powstały także hymny na odsłonięcie i zasłonięcie obrazu, związane z poszczególnymi okresami roku liturgicznego. Przy obrazie często można spotkać modlących się warszawiaków, zarówno przed Mszą i po niej, jak i tych, którzy przychodzą tylko na chwilę modlitwy.

W godzinę śmierci, ale również teraz

Matka Boża Dobrej Śmierci, której liturgiczne wspomnienie przypadało 22 października (dlatego 22. dnia każdego miesiąca o 18.30 odprawiana jest Msza święta w intencjach skierowany do Boga przez jej wstawiennictwo), jest patronką nie tylko ostatnich chwil życia. Oręduje ona u Pana, żeby dobra śmierć nastąpiła po dobrym życiu, które będzie stopniowym otwieraniem się na Bożą miłość. Zachęcamy wszystkich mieszkańców Warszawy i gości naszego seminarium do krótkiej modlitwy przy wizerunku w tej właśnie intencji.

Hymn Matki Bożej z kościoła seminaryjnego

Z obrazem wiąże się również pieśń autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli, wieloletniego mieszkańca seminaryjnego domu. Pieśń “Od wieków, Bogarodzico…” często rozbrzmiewa w naszym seminarium:

Od wieków Bogurodzico
Za matkę jesteś nam dana
Tyś źródłem dobra wszelkiego,
Najkrótszą drogą do Pana

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria

Twym płaszczem zasłoń od złego,
Orędownictwem racz wspierać
Z Twoim Imieniem na ustach
Daj dobrze żyć i umierać

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria

Niech Twoje, Matko spojrzenie
Dobre, łaskawe i tkliwe
Przez życie nas przeprowadzi
Az po dzień śmierci szczęśliwej

ref. Salve, salve Regina
Ave, ave Maria