Ostatnia prosta


W sobotę, 25 maja 2018 roku w kościele seminaryjnym odbyły się uroczyste nieszpory pod przewodnictwem ks. Wojciecha Bartkowicza – rektora warszawskiego seminarium. Podczas nich 15 diakonów naszego seminarium podpisało przyrzeczenia przed przyjęciem sakramentu święceń.

Ks. Rektor rozważając psalmodię nieszporów zwrócił uwagę, że każdy ze zgromadzonych kandydatów jest cudem Bożym. Dodał, że za każdym z tych 15 alumnów kryje się piękna ale czasem trudna historia życia, która ostatecznie znana jest całkowicie Bogu. Wyraził dziękczynienie Stwórcy za każdego z nich, za to że doprowadził do tego momentu.

Nie ma nic piękniejszego, gdy ludzie widząc was będą chwalili Boga – mówił do zebranych diakonów na zakończenie.

Podpisanie przyrzeczeń przed prezbiteratem – zobowiązań, jakie chcą na siebie wziąć przyszli księża – jest dla nich ostatnią wspólną celebracją liturgiczną, jaka odbywa się w seminarium. Stanowi dopełnienie i zarazem zamknięcie okresu formacji w ramach wspólnoty seminaryjnej. To także ostatnia okazja do modlitwy zarazem za i z tymi, którzy już niebawem będą sprawować ofiarę Mszy świętej.

W nieszporach uczestniczyli księża wychowawcy,  klerycy oraz bliscy diakonów.

Święcenia kapłańskie przyjmą diakoni:

 1. Paweł Rafał Chilczuk z parafii św. Łukasza w Warszawie, 33 lata. Zanim wstąpił do warszawskiego seminarium ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

2. Grzegorz Marcin Czernek z parafii św. Anny w Żdżarach, 29 lat. Przed seminarium studiował automatykę i robotykę na Politechnice Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł inżyniera.

 

 3. Paweł Gontarz z parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach, 33 lata. Z wykształcenia jest m.in. ratownikiem medycznym. Po ukończeniu studiów teologicznych w 2017 r. rozpoczął Studium Duchowości na PWTW. Ma za sobą roczną praktykę w parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence.

 

 4. Paweł Komar z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapach, 24 lata.

 

 

 5. Krzysztof Lichota z parafii św. Jakuba w Skierniewicach, 35 lat. Przez wiele lat służył jako ministrant w rodzinnej parafii. Obecnie jest katechetą w dwóch warszawskich liceach.

 

  6. Bartłomiej Artur Michalski z parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, 24 lata. Do seminarium wstąpił po maturze, pracę magisterską napisał na seminarium z etyki i antropologii.

 

7. Marek Tomasz Nowakowski z parafii św. Mikołaja w Końskich, 30 lat. Z wykształcenia – inżynier budownictwa, absolwent Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów związany z Akademicką Wspólnotą Ewangelizacyjną „Woda Życia” przy parafii św. Jakuba w Warszawie.

 

8. Mateusz Remigiusz Nycz z parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, 28 lat. W 2014 r. uzyskał tytuł magistra teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a w 2017 r. licencjat kanoniczny z teologii biblijnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

 9. Adam Olasek z parafii św. Michała Archanioła w Młochowie, 26 lat. W czasie formacji seminaryjnej rok spędził w Pallotyńskiej Szkole Nowej Ewangelizacji w Lublinie

 

10. Jakub Krzysztof Pytlakowski z parafii Miłosierdzia Bożego w Grodzisku Mazowieckim, 24 lata. Przed i w czasie seminarium związany ze wspólnotą Ruchu Światło-Życie.

 

 

11. Jakub Rosiński z parafii bł. Marii Karłowskiej w Toruniu, 35 lat. Odbył roczną praktykę duszpasterską w parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, jest katechetą w Szkole Podstawowej nr 318.

 

 12 Marek Skowroński z parafii św. Michała Archanioła w Goszczynie, 26 lat. W czasie formacji seminaryjnej rok spędził w Centrum Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem.

 

13. Łukasz Bogusław Szlak z parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, 31 lat. Przed wstąpieniem do seminarium studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. W ostatnim roku służył pomocą duszpasterską i jako katecheta w parafii św. Huberta w Zalesiu Górnym.

 

14. Wojciech Dariusz Szychowski z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku, 34 lata. Z wykszałcenia – psycholog, pracował m.in. w Klinice Neurologii Warszawskiego Uniwerstytetu Medycznego i Oddziale Neurologii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Po wstąpieniu do seminarium, równolegle podjął studia doktoranckie w Instytucie Psychologii UKSW i prowadził ćwiczenia  z psychologii rozwoju człowieka.

 

15. Bartłomiej Mateusz Warowny z parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, 24 lata. Do seminarium duchownego wstąpił po maturze w XXIV Liceum Ogólnokształcącym im. C. Norwida w Warszawie.