Podpisali przyrzeczenia


Dziesięciu kleryków warszawskiego seminarium podczas uroczystych nieszporów podpisało przyrzeczenia przed przyjęciem sakramentu święceń diakonatu. Wobec wszystkich zgromadzonych wyznali swoją wiarę. Liturgii przewodniczył ks. Wojciech Bartkowicz, rektor seminarium, do których skierował słowo.

Alumni roku V wrócili do seminarium po tygodniowych rekolekcjach. Był to dla nich czas skupienia i wyciszenia przed ważnymi decyzjami życiowymi, do których przygotowywali się przez cały okres formacji seminaryjnej.

W słowie skierowanym podczas liturgii ks. Rektor zwrócił uwagę, że tytuł Maryi jako Matki Łaski Bożej streszcza całą Jej drogę powołania. Dodał, że momentów w których “całe niebo kibicowało Maryi” było wiele. Przede wszystkim była to chwila zwiastowania, gdy Maryja powiedziała swoje fiat. Innym momentem była próba wiary, gdy Chrystus umierał na Krzyżu, Maryja nie zwątpiła pomimo bolesnych mieczy boleści przeszywające Jej serce.

Rektor warszawskiego seminarium skierował również przestrogę do dziesięciu alumnów: Diabeł będzie was kusił, by przekonać was byście powiedzieli non serviam. Wskazał na oczy Maryi, pełne czystości i pokory, jako na deskę ratunku od pokusy dezercji, niezgody na wypełnienie woli Bożej.

Podpisanie przyrzeczeń jest krokiem bezpośrednio poprzedzającym święcenia diakońskie – wiążą się one bowiem z wejściem w służbę kapłańską, a także przyrzeczeniami dotyczącymi m.in. odmawiania modlitwy brewiarzowej, zachowania celibatu i przestrzegania wszystkich przepisów prawa kanonicznego.