Rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego


19 października w kościele pw. św. Stanisława Kostki odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 33. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. bp Piotr Jarecki – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. W uroczystościach udział wzięło ponad 50 kapłanów. Obecna była także rodzina błogosławionego, przedstawiciele władz państwowych oraz poczty sztandarowe “Solidarność”.

Od samego rana do sanktuarium na Żoliborzu przybywało mnóstwo pielgrzymów by nawiedzić grób bł. ks. Jerzego i wyprosić potrzebne łaski za jego wstawiennictwem. Głównym punktem obchodów była Msza Święta, która rozpoczęła się o godzinie 18:00. Przewodniczył jej ks. bp Piotr Jarecki. W koncelebrze udział wzięli wychowawcy warszawskiego seminarium, kapłani będący przyjaciółmi ks. Jerzego oraz wielu innych.

Podczas liturgii biskup Piotr nawiązał do życia bł. kapłana męczennika. Powiedział:

Błogosławiony ks. Popiełuszko uczy nas, byśmy nigdy nie wchodzili w niedozwolone kompromisy, byśmy nie bali się cierpienia

Zwrócił także uwagę, że kapelan solidarności nie ograniczał się tylko do tego, by działać jedynie wewnątrz Kościoła, oddając się wyłącznie posłudze sakramentalnej. Działał on także poprzez wychodzenie do każdego człowieka, zwłaszcza najbardziej potrzebujących.

Bp Jarecki odniósł się również do współczesnych problemów społecznych. Podkreślił, że konieczne jest ciągłe uczenie się rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy. Nie możemy tracić z horyzontu niezbywalnej godności człowieka. Z wiary powinnyśmy wyprowadzać styl życia pełen chrześcijańskich dzieł miłości. – mówił.

Na zakończenie odmówiona została litania do bł. ks. Jerzego, oraz modlitwa o uproszenie łask za jego wstawiennictwem. Można było również oddać cześć jego relikwiom. Nie zabrakło modlitwy o jego rychłą kanonizację.

Uroczystą Mszę Świętą poprzedził koncert w wykonaniu muzyków Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jan Lewtaka.