Warszawo, jesteśmy tu – z Jezusem


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, popularnie zwana Bożym Ciałem, w tym roku przypadła na 15 czerwca. W tym dniu, wraz z całym Kościołem warszawskim, przeszliśmy Traktem Królewskim spod katedry na plac Piłsudskiego, pokazując nasze przywiązanie do Pana i Zbawiciela obecnego pod postacią Chleba.

Obchody uroczystości rozpoczęły się od Mszy w Archikatedrze Warszawskiej. Modlitwie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po zakończeniu Mszy z katedry ruszyła procesja eucharystyczna, która udała się do ołtarzy ustawionych przed kolejnymi staromiejskimi świątyniami: kościołem akademickim pw. św. Anny, naszym seminaryjnym kościołem oraz kościołem ss. wizytek pw. św. Józefa. Procesja dotarła na plac Piłsudskiego, do czwartego ołtarza, gdzie mogliśmy usłyszeć homilię ks. kardynała oraz otrzymać błogosławieństwo na jej zakończenie.

Cztery monstrancje

Ołtarze w tym roku przedstawiały monstrancje z różnych czasów – od gotyckiej, zdobytej przez króla Władysława Jagiełłę na Krzyżakach, przez barokową, aż po monstrancję wykonaną przez więźniów Dachau z blachy z puszek oraz monstrancję, jakiej używał papież Franciszek podczas pobytu w Fatimie w setną rocznicę objawień. Symbolikę ołtarzy wyjaśnił w swojej homilii kardynał. – Ukazują one różne czasy, różne momenty ludzkiej historii, w których Jezus był obecny. Nie chodzi tu o promowanie sztuki sakralnej, ale pokazanie, że jest On stale przy nas.

Kościół jest dla wszystkich

W swojej homilii kard. Kazimierz Nycz zaznaczył również, że procesja wyraża wychodzenie do siebie nawzajem. Wyraża się ono w gestach miłosierdzia, w bezpośredniej pomocy tym, którzy potrzebują pomocy – w rodzinach, wśród znajomych, ale też wśród ludzi obcych. Wszyscy jesteśmy wezwani do pełnienia uczynków miłosierdzia, tak jak pokazuje to patron obecnego roku, św. brat Albert – podkreślał kardynał. Warszawo, jesteśmy tu, na placu Piłsudskiego, jako Kościół otwarty, Kościół dla wszystkich, zgromadzeni wokół Chrystusa. Chcemy być Kościołem zjednoczonym i dla wszystkim tym bardziej teraz, wobec ryzyka podziałów czy wykluczenia – dodał.