Adoracja Krzyża 2012


Wzorem ubiegłych lat, klerycy Seminarium Warszawskiego przygotowują Adorację Krzyża – cykl piątkowych spotkań modlitewnych pomagających przeżyć Wielki Post. To wyjątkowy czas, aby pochylić się nad tajemnicą Krzyża i miłosiernego spojrzenia Chrystusa.

Tegoroczne rozważania koncentrują się wokół Kościoła jako miejsca rozwoju i wzrostu życia prawdziwie chrześcijańskiego. Klerycy przedstawią pięć etapów drogi – pięć odsłon Kościoła, który zostawił nam Chrystus. Spojrzymy na świadków, którzy poznali Jezusa i poszli za Nim.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak chcesz kogoś poznać – musisz poświęcić mu trochę czasu, poznać jego styl, zobaczyć gdzie mieszka. Na początek to nic wielkiego: coś mnie w nim pociąga, coś mnie nurtuje, coś nie daje mi spokoju.

W poznaniu Boga nie ma sensu robić w głowie gotowego planu. Chrystus pyta: Czego szukasz? Pyta jakby: czy chcesz przeżyć coś, co sprawi, że będziesz człowiekiem szczęśliwym i zrealizowanym? Czy chcesz mieć poczucie bliskości Boga?

Tu trzeba wyruszyć! Wyruszyć i przekonać się, czym ten krok będzie dla mnie. Jezus nie podaje adresu. Zaprasza do odkrywania. Można opisywać, można mówić kim On nie jest. Nie da się jednak opowiedzieć, jak się Go doświadcza. O to trzeba samemu zawalczyć. Ci, którzy doświadczyli Boga, doświadczają niesamowitych rzeczy w swoim życiu. A to dlatego, że poznają Go i są pewni, że On kocha jak najlepszy Przyjaciel.

2 marcaDroga ucznia – Jezus ciągle zaprasza cię do tego, abyś był Jego uczniem!

kl. Wojtek Janyga: O co w ogóle chodzi?
Rozważania przygotowane przez kurs VI

 
 
 

9 marcaMaryja – oto matka twoja – pierwszy świadek Mistrza i ukochana Mama!
kl. Piotr Kucharczyk: o najnowszej książce Tomáša Halika “Cierpliwość wobec Boga”
Rozważania przygotowane przez kurs V

 
 
 

16 marcaJan Chrzciciel – radykalny świadek z krwi i kości, który prowadził do Jezusa!
kl. Piotr Rymuza: Na pustyni Facebook’a
Rozważania przygotowane przez kurs IV

 
 
 

23 marcaKościół wspólnotą grzeszników – wystarczy ci łaski Chrystusa!
kl. Paweł Gniado: Kościół = wspólnota grzeszników
Rozważania przygotowane przez kurs III

 
 
 

30 marcaKościół jest wspólnotą – w Krzyżu wszyscy się gromadzimy!

 
 
 
 

Tylko ten, kto dostrzeże Jezusa zapraszającego do Siebie, może stać się uczniem. Uczeń naśladuje Mistrza i towarzyszy Mu. Maryja była pierwszą, która przyjęła Jezusa – pod swój dach i do swojego serca. Od razu się zgodziła i nie żałowała tego nawet pod Krzyżem Syna. Jan Chrzciciel jest świetnym przykładem człowieka z krwi i kości, radykalnie mówiącego o Ewangelii. Był najlepszym ewangelizatorem – nie zatrzymywał nikogo przy sobie, ale podprowadzał do Chrystusa. Każdy jest słaby i potrzebuje łaski Boga, który walczy o każdego z nas. Kościół jest wspólnotą ludzi, którzy wiedzą, że są słabi, ale w tej słabości doskonali się moc Jezusa.